Jesienią rozpocznie się zabezpieczenie cmentarza w Trzebini

Grzegorz Skowron
Trzebinia, 20.09.2022. Na zdjęciu z drona zapadlisko na miejskim cmentarzu przy ulicy Jana Pawła II (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarła umowę z wykonawcą na roboty zabezpieczające wyłączony z użytkowania fragment cmentarza w Trzebini (Małopolskie). Prace rozpoczną się we wrześniu i mają trwać maksymalnie rok.

- reklama -

Z informacji przesłanych w piątek mediom przez SRK wynika, że wykonawca w umowie zobowiązany jest też do przeprowadzenia badań geofizycznych i geotechnicznych gruntu – to one we wrześniu poprzedzą prace uzdatniające. Oprócz terenu nekropolii, badania i roboty prowadzone będą też w jego rejonie przy al. Jana Pawła II, czyli w miejscu wskazanym przez ekspertów jako zagrożony powstawaniem zapadlisk.

- REKLAMA -

Pierwsze prace na terenie cmentarza i w jego rejonie mają się rozpocząć we wrześniu. Zatłaczanie mieszaniny stabilizującej grunt poprzez wykonane wcześniej otwory, firma planuje rozpocząć od października. Zgodnie z zawartą umową, prace mają potrwać maksymalnie 12 miesięcy.

- Advertisement -

Wykonawcą prac jest FIBRENET Group sp. z o.o. z Sosnowca, firma wybrana w drodze przeprowadzonego przez SRK S.A. postępowania przetargowego.

Parafia Niepokalanego Serca NMP w Trzebini–Sierszy w lipcu udostępniła dla odwiedzających północną część nekropolii niezagrożoną zapadliskami.

We wrześniu zeszłego roku w południowej części cmentarza zapadła się ziemia wchłaniając ok. 40 grobów.

W Trzebini szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego „Siersza” działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Zdaniem ekspertów deformacje są spowodowane wodą stale wpływającą do wyrobisk pogórniczych oraz rodzajem gleby – są tu piaski, żwiry oraz gliny.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *