Jest nominacja kardynalska dla polskiego biskupa

Grzegorz Skowron
Fot. www.archidiecezja.lodz.pl

Arcybiskup Grzegorz Ryś został kardynałem. Grzegorz Ryś był biskupem pomocniczym w archidiecezji krakowskiej, teraz jest metropolitą łódzkim. Podczas południowej modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek ogłosił nazwiska nowych kardynałów, wśród których jest jeden Polak – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

- reklama -

Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 w Krakowie. W latach 1982–1988 studiował na Wydziale Teologicznym oraz na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a także w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święceń prezbiteratu udzielił mu 22 maja 1988 w katedrze na Wawelu kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski.

- REKLAMA -

Duszpastersko angażował się w działalność Ruchu Światło-Życie, Drogi Neokatechumenalnej, Chrześcijańskiego Braterstwa Osób Chorych i Niepełnosprawnych oraz wspólnoty namArka. Corocznie przez 25 lat uczestniczył w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej na Jasną Górę, będąc przewodnikiem grupy 6. Był komentatorem pielgrzymek Jana Pawła II w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu. Po jego śmierci współorganizował czuwania, a podczas procesu beatyfikacyjnego zasiadał w komisji historycznej działającej przy trybunale rogatoryjnym. W latach 2007–2011 piastował urząd rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

- Advertisement -

16 lipca 2011 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej ze stolicą tytularną Arcavica. Święcenia biskupie otrzymał wraz z Damianem Muskusem 28 września 2011 w katedrze na Wawelu. Konsekratorem był kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup metropolita krakowski, a współkonsekratorami kardynałowie Franciszek Macharski, arcybiskup senior krakowski i Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

14 września 2017 papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą łódzkim. Ingres do bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi odbył 4 listopada 2017. 29 czerwca 2018 na placu św. Piotra w Rzymie odebrał od papieża Franciszka paliusz, który uroczyście został mu nałożony 5 października 2018 w katedrze łódzkiej przez arcybiskupa Salvatore Pennacchia, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Od kilku lat na kardynalski biret czeka arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Tymczasem kardynalska nominacja trafiła do Łodzi, do biskupa Grzegorza Rysia. Konsystorz, podczas którego zostanie kreowanych 20 nowych kardynałów, odbędzie się 30 września 2023 roku w Watykanie.

„Należy podkreślić, że podczas 100-letniej historii Diecezji Łódzkiej to pierwszy kardynał, który jest również arcybiskupem, metropolitą łódzkim oraz drugi w Archidiecezji Łódzkiej po Łodzianinie księdzu kardynale Konradzie Krajewskim – jałmużniku papieskim” – podaje archidiecezja łódzka w komunikacie.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *