Koło Wawelu stanie zegar słoneczny. Będzie działał także w dni pochmurne i w nocy

Podzielże się tym

Fot. Fundacja IDEANOVA

Na krakowskim Powiślu, u stóp Wawelu, stanie zegar słoneczny. Nietypowy, bo będzie działał także w nocy i dni pochmurne. Funkcję słońca dającego cień będzie wtedy przejmował laser.

Fundacja Ideanova rozpisała międzynarodowy konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na wizję oraz projekt zegara. Autorem pomysłu, który najbardziej spodobał się jury, został Aleksander Rokosz, młody polski designer.

W 2021 roku miasto podpisało z Fundacją Ideanova umowę o współpracy, której celem było udostępnienie zegara szerszej publiczności. Powstał on w ramach przeprowadzonego wcześniej konkursu architektonicznego. W skład jury konkursowego wchodził również przedstawiciel Zarządu Zieleni Miejskiej. Umowa została podpisana na podstawie wcześniejszego listu intencyjnego.

– Koncepcja tego niezwykłego 24-godzinnego zegara słonecznego opiera się na ciekawej idei. W ciągu słonecznego dnia pełni on rolę tradycyjnego zegara słonecznego, zaś po zachodzie słońca (ale też w razie pochmurnej pogody) funkcję cienia wskazującego godzinę słoneczną – przejmuje laser, który jest zasilany energią słoneczną zmagazynowaną w formie energii elektrycznej – tłumaczą urzędnicy.

Odsłonięcie 24-godzinnego zegara słonecznego odbędzie się w sobotę o godzinie 17.00 na placu Wielkiej Armii Napoleona przy ul. Powiśle 11, nieopodal Wawelu.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.