Rozbity gang pseudokibiców – 5 ton marihuany, 105 podejrzanych

Podzielże się tym

Fot. CBŚP

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków, prania pieniędzy oraz korupcji usłyszeli członkowie grupy pseudokibiców – wprowadzili do obrotu 5 ton marihuany i 17 kg kokainy. Prokuratura zabezpieczyła ich majątek wart ponad 10 mln zł.

W śledztwie, prowadzonym przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Karpacki Oddział Straży Granicznej pod nadzorem małopolskiej Prokuratury Krajowej, występuje 16 podejrzanych. Planowane są kolejne zatrzymania. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy współpracowali z pseudokibicami krakowskich, pomorskich i poznańskich klubów sportowych.

– Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza działała w latach 2008-2021, a jej członkowie organizowali transporty kokainy i marihuany z Hiszpanii i Holandii do Polski. Przemycone narkotyki następnie były wprowadzane w kraju, głównie na terenie województwa małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Narkotyki przemycane były zarówno pojazdami wyposażonymi w specjalne skrytki, jak i ukryte w legalnym ładunku przewożonym przez firmy transportowe – poinformowała rzecznik prasowy CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Uderzenie w grupę przeprowadzono na terenie województwa małopolskiego – głównie w Krakowie oraz w województwie wielkopolskim, gdzie przeszukano ponad 20 mieszkań, domów, pomieszczeń gospodarczych i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych oraz ich samochody. W akcji uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy, m.in. z Centralnego Biura Śledczego Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Wówczas to zatrzymano 12 osób, a kolejne cztery doprowadzono do prokuratury z aresztów śledczych, gdzie przebywali w związku z toczącymi się innymi sprawami.

(Fot. CBŚP)

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności. Śledczy ustalili, że łącznie cała grupa przestępcza wprowadziła do obrotu pięć ton marihuany i 17 kg kokainy. Pieniądze z handlu narkotykami były przez podejrzanych inwestowane głównie w nieruchomości, ale także prane m.in. przez udzielanie fikcyjnych pożyczek.

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę, na wniosek prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, sąd zastosował wobec siedmiu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec czterech osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji” – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 873 tys. zł w walucie polskiej i obcej. Ponadto prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniach majątkowych na nieruchomościach należących do podejrzanych o łącznej wartości ponad 10 mln zł.

W śledztwie zatrzymano już łącznie 105 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 330 zarzutów. Wobec 81 podejrzanych na wniosek prokuratora zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednym z wątków tej sprawy jest śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością narkotykową, a także praniem pieniędzy uzyskanych z tych przestępstw.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.