Łukasz Kmita nie jest już wojewodą małopolskim. Kto go zastąpi?

Grzegorz Skowron
Łukasz Kmita (fot. MUW w Krakowie)

Łukasz Kmita przestał pełnić obowiązki wojewody małopolskiego. Rezygnację z tego stanowiska złożył po ogłoszeniu wyników wyborów do Sejmu – Łukasz Kmita został wybrany na posła. Kto będzie jego następcą?

- reklama -

Kancelaria premiera poinformowała, że 2 listopada 2023 swoje funkcje przestało pełnić sześciu wojewodów, którzy w październikowych wyborach do Sejmu zdobyli mandaty poselskie. W tej grupie jest wojewoda małopolski Łukasz Kmita, która został posłem z okręgu nr 12 (zachodnia Małopolska) zdobywając ponad 26 tys. głosów.

- REKLAMA -

„Sześciu wojewodów złożyło rezygnację w związku z tym, że otrzymali mandat poselski w październikowych wyborach parlamentarnych. 2 listopada wojewodowie woj. lubuskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego przestali pełnić swoje dotychczasowe funkcje” – podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Kancelaria premiera nie podała, kto ich zastąpi, więc obowiązki wojewodów przejmą wicewojewodowie – do czasu powołania nowych wojewodów przez nowego premiera.

- Advertisement -

Łukasz Kmita był wojewodą małopolskim od 2020 roku (zastąpił odwołanego Piotra Ćwika). Wcześniej był radnym Olkusza, dwa razy startował w wyborach na burmistrza tego miasta (bezskutecznie). Był też dyrektorem biura posła PiS Jacka Osucha, szefem Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu oraz dyrektorem krakowskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Kto będzie nowym wojewodą?

Wraz z ogłoszeniem wyników wyborów parlamentarnych rozpoczęły się spekulacje, kto może zostać nowym wojewodą małopolskim. Głośno o swoich aspiracjach, choć tylko w gronie działaczy Platformy Obywatelskiej, mówi Grzegorz Lipiec, były wicemarszałek województwa, przez jakiś czas poseł, ostatnio w cieniu wielkiej polityki. Jego partyjni koledzy dają mu szanse raczej na stanowisko jednego z wicewojewodów. Nie jest tajemnicą, że 16 stanowisk wojewodów zostanie podzielone między Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę, a Kraków może przypaść Trzeciej Drodze. Gdyby tak się stało, to kandydatów na wojewodę trzeba szukać wśród tych, którzy nie dostali się do Sejmu i Senatu. To choćby Wojciech Kozak czy Stanisław Sorys, którzy kandydowali do Senatu i byli wicemarszałkami województwa małopolskiego. Jeśli wojewodą zostałby ktoś z PSL, to wtedy Grzegorz Lipiec mógłby zostać wicewojewodą. Choć w KO są też inni mocni kandydaci – jak choćby kandydat do Senatu w okręgu podkrakowskim Grzegorz Małodobry czy kandydat na posła Jerzy Meysztowicz, który już był wicewojewodą.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *