Małopolska w strugach deszczu – tysiące domów bez prądu, wstrzymane pociągi

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

W 17 powiatach w Małopolsce obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia o silnym deszczu z burzami. Do II stopnia zostało także podniesione ostrzeżenie hydrologiczne o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Strefa opadów wraz z burzami przemieszcza się na północny zachód. W Małopolsce Straż Pożarna do tej pory interweniowała 68 razy, w całym kraju strażacy otrzymali ponad 900 zgłoszeń.

- reklama -

W nocy IMGW-PIB podniósł ostrzeżenie meteorologiczne o silnym deszczu z burzami  dla naszego województwa do III – najwyższego – stopnia. Wydane ono zostało dla 17 powiatów (bocheński, brzeski, gorlicki, krakowski, Kraków, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, oświęcimski, suski, tarnowski, Tarnów, tatrzański, wadowicki i wielicki). Obowiązuje do godz. 22.00. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu od 90 mm do 110 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 65 km/h, możliwy grad.

- REKLAMA -

Do II stopnia zostało także podniesione ostrzeżenie hydrologiczne o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Obowiązuje ono dla zlewni dopływów Wisły oraz Czarnej Orawy. W obszarach występowania prognozowanych intensywnych opadów deszczu zaznaczą się wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych.

- Advertisement -

Wójt gminy Wiśniowa wczoraj o godz. 21.00 wprowadził na swoim terenie pogotowie przeciwpowodziowe. W wyniku obfitych opadów deszczu zostały zalane m.in. sklepy, piwnice, zatkany przepust na drodze gminnej nad szkołą podstawową.

Ok. 4 tys. odbiorców w Małopolsce jest bez zasilania w energię eklektyczną.

Od godz. 6:20 wstrzymany został ruch pociągów na trasie Kęty-Kozy (powiat oświęcimski) z powodu zalanych torów intensywnymi opadami deszczu. W chwili obecnej organizowana jest komunikacja zastępcza.

„Do godziny 8. strażacy w całym kraju odebrali ponad 900 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic” – poinformował we wtorek rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski. „Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie śląskim, gdzie odebrano ponad 800 zgłoszeń, w tym w powiecie bielskim 700” – napisał Kierzkowski na platformie X.

Mł. bryg. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej wcześniej poinformowała PAP, że najwięcej interwencji było na terenie Bielska-Białej, Kóz, gminy Jasienica i Jaworza. Zgłoszenia dotyczą głównie lokalnych podtopień, wypompowywania wody z zalanych piwnic. Nieprzejezdnych jest wiele dróg.

(AI GEG) (PAP)

Prezydent Bielska-Białej ogłosił alarm powodziowy

Prezydent Bielska-Białej ogłosił we wtorek alarm powodziowy na terenie miasta – podał rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń. Po obfitych opadach deszczu w mieście zalanych zostało wiele dróg, posesji i budynków. Strażacy otrzymali setki zgłoszeń.

We wtorek rano w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej zabrał się sztab kryzysowy. „Skutkiem tego posiedzenia jest ogłoszenie zarządzeniem prezydenta alarmu przeciwpowodziowego na terenie miasta, to obecnie najważniejsza informacja” – powiedział Ficoń.

Jak dodał, jest zdecydowanie zbyt wcześnie na chociażby wstępne podsumowanie skutków i szacowanie strat po opadach, tym bardziej że deszcz przez cały czas pada i sytuacja jest nadal dynamiczna. „Czekamy na rozwój wypadków i oczywiście na bieżąco reagujemy” – zapewnił rzecznik. Kolejne posiedzenie sztabu zaplanowano w godzinach południowych.

Według ostatnich informacji bielskiej straży miejskiej zalane są m.in. ul. PCK pod wiaduktem kolejowym, ul. Żywiecka przy skrzyżowaniu z ulicą ks. Stanisława Stojałowskiego oraz tunele na ul. Cieszyńskiej – w okolicy ul. Smolnej i w Wapienicy. Strażnicy miejscy weryfikują informację o podtopieniu jednego z bielskich cmentarzy.

Urzędnicy zaznaczają, że w związku z licznymi interwencjami telefony straży pożarnej mogą być przeciążone. Zgłoszenie o zalaniu nieruchomości przyjmuje również miejski sztab kryzysowy pod numerami telefonów: 33 4971 646, 33 4971 648.

Jak wcześniej informowała straż pożarna, po intensywnych opadach w Bielska-Białej i powiecie bielskim zalanych zostało wiele piwnic, samochodów, posesji i dróg, niektóre odcinki są nieprzejezdne. W Bielsku-Białej ucierpiała m.in. zajezdnia autobusowa, budynek Archiwum Państwowego. Do 8 rano liczba interwencji przekroczyła 700. Nad usuwaniem skutków załamania pogody w mieście i powiecie pracuje około 200 strażaków.

Obfite opady skutkowały gwałtownym wzrostem poziomu wody w rzekach, niektóre potoki wystąpiły z brzegów. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej podało, że wylały potoki: Pisarzówka w Pisarzowicach w gminie Wilamowice oraz Iłownica w miejscowości Iłownica w gminie Jasienica. Woda dostała się do piwnic dwóch przedszkoli w Pisarzowicach i Hecznarowicach, w których zajęcia zostały we wtorek odwołane, oraz do szkoły w Hecznarowicach.

Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), intensywne opady utrudniły także ruch pociągów. Na stacji Bielsko-Biała zalane zostały tory 1 i 2. Ruch na stacji prowadzony pozostałymi torami. Po 6 rano zamknięty został szlak Kęty-Kozy. „Pociąg osobowy wstrzymany na trasie Kozy Bielsko-Biała Wschód, w stacji Bielsko-Biała Wschód jest wysoki poziom wody – pociąg nie może wjechać na stację. Dodatkowo powalone drzewo na sieci. Działania w toku” – podało WCZK.

We wtorek rano na rzekach w woj. śląskim w pięciu miejscach przekroczone były stany alarmowe, a w pięciu innych – ostrzegawcze. Stan alarmowy przekraczała Olza w Cieszynie, Wapienica na stacji Podkępie, Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach, Odra na stacji Olza i Biała na stacji Czechowice-Bestwina.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *