Ministrowie z Krakowa i Małopolski w rządzie Donalda Tuska

Podzielże się tym

Fot. FB PO

Władysław Kosiniak-Kamysz, Bartłomiej Sienkiewicz, Andrzej Domański – to posłowie związani z Krakowem i Małopolską, które pojawiły się na giełdzie nazwisk potencjalnych ministrów w rządzie Donalda Tuska. I wszystko wskazuje na to, że po desygnowaniu lidera Platformy Obywatelskiej na premiera, to oni rzeczywiście wejdą w skład nowej Rady Ministrów.

Wicepremier z Tarnowa

kosiniak kamysz fot. artur gawle
fot. Artur Gawle

Pewną tekę ma lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. 42-letni Władysław Kosiniak-Kamysz nie tylko będzie ministrem obrony narodowej, ale także wicepremierem. Nie będzie to jego debiut w rządzie – Władysław Kosiniak-Kamysz był ministrem pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, czyli w drugim rządzie Donalda Tuska i u premier Ewy Kopacz, która zastąpiła Tuska, gdy ten został szefem Rady Europejskiej. Kosiniak-Kamysz jest posłem z Tarnowa, ale karierę w sferze publicznej rozpoczynał jako krakowski radny. Po wyborach samorządowych w 2010 roku dostał się do Rady Miasta Krakowa z listy komitetu prezydenta Jacka Majchrowskiego. Nie bezpośrednio – został radnym, kiedy Jacek Majchrowski obejmując po raz kolejny urząd prezydenta, zrezygnował z mandatu i wtedy objął go obecny lider ludowców. Rok później to on zrezygnował z mandatu radnego, kiedy został ministrem pracy.

Do tej pory był w cieniu

domanski tusk fb

(fot. FB Andrzej Domański)

Andrzej Domański to dla wielu osób osoba kompletnie nieznana. Choć w ostatnich wyborach zdobył mandat poselski w Warszawie, urodził się w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, a w 2019 roku kandydował do Sejmu w okręgu krakowskim (zdobył wtedy jedynie 1329 głosów, mandatu nie zdobył). Mocną pozycję w Platformie zdobył jako wiceprezes i główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego, think thanku PO. Jest współautorem programu gospodarczego Platformy, a teraz ma zostać ministrem finansów, czyli jedną z nawjażniejzych postaci w rządzie. Osoba, która przez najbliższe cztery lata będzie odpowiedzialna za kasę państwową, ma 42 lata, tyle samo co wicepremier nadzorujący wojsko.

Z resortu siłowego do kultury?

sienkiewicz FB 1

(fot. FB Bartłomiej Sienkiewicz)

Bartłomiej Sienkiewicz początkowo typowany był na szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie jego nazwisko pojawia się jako kandydatura na ministra kultury. Bartłomiej Sienkiewicz był już ministrem (w latach 2013-2014), także w rządzie Donalda Tuska, ale kierował wtedy resortem siłowym – Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji; był też koordynatorem służb specjalnym, a wcześniej był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa. Nowy minister kultury urodził się w Kielcach, ale w młodości związany był z Krakowem (studiował na UJ, współpracował z opozycją demokratyczną), a teraz został posłem z Krakowa.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.