Nie będzie przyjęć na studia lekarskie w Nowym Sączu i Nowym Targu. Tarnów wciąż walczy

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay

Ministerstwo Zdrowia podało limity przyjęć na studia lekarskie w roku akademickim 2024/2025. W wykazie uczelni, które mogą przyjmować na studia medyczne, nie ma szkół wyższych w Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu, którym poprzedni rząd wydał zgodę na kształcenie lekarzy. Akademia Tarnowska ma jeszcze szanse na znalezienie się w gronie szkól wyższych z przyjęciami, bo resort zdrowia nie wyklucza wpisanie tej uczelni do wykazu z limitami przyjęć na studia medyczne.

- reklama -

Decyzja resortu zdrowia nie powinna być niespodzianką. Nowy minister nauki Dariusz Wieczorek dwa miesiące temu zapowiadał weryfikację zgód wydanych za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Niektóre szkoły wyższe otrzymały pozwolenie resortu nauki na nowy kierunek medyczny, choć otrzymały negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Teraz Ministerstwo Zdrowia – pomijając te uczelnie w nowym wykazie przyjęć na studia medyczne – tylko potwierdziło zapowiedzi ministra Wieczorka.

- REKLAMA -

Problem dotyczy 9 uczelni w całym kraju, w tym aż trzech w Małopolsce – Akademii Tarnowskiej oraz Akademii Nauk Stosowanych Nowym Targu i Nowym Sączu. Pierwsza z nich miała wcześniej zgodę na rozpoczęcie studiów medycznych w roku akademickim 2024/2025 i wciąż ma jeszcze na to szanse. Na razie nie ma jej wykazie limitów przyjęć na studia lekarskie, ale wciąż możliwe jest dopisanie jej do tej listy – nie zakończyła się bowiem jeszcze weryfikacja prowadzona przez Polską Komisję Akredytacyjną. Uczelnie w Nowym Sączu i Nowym Targu miały zgodę już na ten rok akademicki i na nowy je pominięto.

- Advertisement -

W projekcie rozporządzenia o limicie przyjęć na studia medyczne, znalazły się dwie krakowskie szkoły wyższe. To Uniwersytet Jagielloński oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

UJ może przyjąć na kierunek lekarski 260 osób. W nadchodzącym roku akademickim nie będzie przyjęć na studia niestacjonarne w języku polskim, ale dla obcokrajowców będą takie studia – limit to 125 osób. Na studia dentystyczne UJ może przyjąć 60 studentów, kolejnych 20 na studia niestacjonarne oraz 20 na studia w języku obcym.

Krakowska Akademia może przyjąć na studia lekarskie 160 osób. Na studiach prowadzonych w języku obcym będzie 80 miejsc.

Pełny wykaz uczelni z limitami przyjęć na studia medyczne można znaleźć TUTAJ.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *