Policjant z Małopolski ratował tonącego w Adriatyku

Podzielże się tym

Fot. policja.gov.pl

Mł. asp. Piotr Filar z nowotarskiej komendy policji ratował tonącego w Adriatyku. Policjant z Małopolski razem z kolegą z Bydgoszczy pełni służbę w patrolach międzynarodowych nad słonecznym wybrzeżem chorwackiego Adriatyku w ramach projektu „Bezpieczny sezon wakacyjny”.

To był poranek, 18 lipca 2023 roku… Podkom. Marcin Czyż oraz mł. asp. Piotr Filar, pełnili służbę we wspólnym patrolu międzynarodowym w Chorwacji – w rejonie odpowiedzialności Komisariatu Policji w Makarskiej. Spacerowali przed służbą deptakiem wzdłuż Adriatyku i wtedy usłyszeli dochodzące od strony morza kobiece wołanie o pomoc. Zauważyli w wodzie około 100 m od linii brzegowej, niestrzeżonej jeszcze o tej godzinie plaży, dwójkę ludzi. Młoda kobieta krzycząc i machając rękami wołała o pomoc, zaś mężczyzna raz po raz znikał pod lustrem wody.

Polscy policjanci bez chwili wahania pobiegli w kierunku morza. Po drodze pożyczyli pompowaną deskę SUP, od nielicznych jeszcze o tej porze plażowiczów, wskoczyli do wody kierując się w stronę pary. Okazało się, że rosły 29-letni Chorwat doznał urazu lewego barku. Z powodu ograniczenia ruchu oraz bólu, tracąc siły, nie miał możliwości samodzielnie dopłynąć do brzegu. Z kolei filigranowa kobieta nie mogła mu skutecznie pomóc. Policjanci używając technik ratowniczych oraz deski przetransportowali poszkodowanego do brzegu, gdzie został przekazany służbom medycznym pobliskiego kompleksu hotelowego. Okazało się, że uraz jest na tyle poważny, że będzie wymagał leczenia operacyjnego.

„Podkom. Marcin Czyż na co dzień jest koordynatorem policyjnych wodniaków w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, więc zagadnienie ratowania tonących jest mu doskonale znane, posiada również szereg uprawnień, w tym oczywiście jest ratownikiem wodnym. Ciekawostką jest natomiast fakt, że uprawnienia takie, ale i jak widać umiejętności, posiada również mł. asp. Piotr Filar, który pełni służbę w Komisariacie Policji w Rabce Zdroju – KPP Nowy Targ, którego to regionu z ratownictwem wodnym nie utożsamiamy” – podaje Komenda Główna Policji.

Dwunastu polskich policjantów w bieżącym sezonie wakacyjnym pełni służbę w patrolach międzynarodowych nad słonecznym wybrzeżem chorwackiego Adriatyku w ramach projektu „Bezpieczny sezon wakacyjny”. Już niebawem dwójka polskich policjantów zacznie pełnić służbę na wybrzeżach Bułgarii.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.