Sto lat temu uruchomiono w Krakowie pierwszą linię autobusową

Podzielże się tym

Fot. MPK w Krakowie

20 lipca, mija dokładnie 100 lat od pierwszego wyjazdu autobusu na linię, którą miejska spółka uruchomiła testowo z Salwatora do Woli Justowskiej. Była to pierwsza w Krakowie próba uruchomienia komunikacji autobusowej. Regularne połączenia autobusowe w Krakowie pojawiły się w styczniu 1927 r.

„Onegdaj nadszedł do użytku krakowskiej spółki tramwajowej pierwszy autobus, który będzie kursował od ostatniego przystanku tramwajowego na Salwatorze do Woli Justowskiej. Autobus pomieścić może do 30 osób. Cena biletów jazdy w jedną stronę wynosić będzie około 10 tys. marek. Wóz marki „Benz“ został wykonany w jednej z fabryk niemieckich. Cena wozu wynosi około 200 miljonów, nie licząc cła wysokości 40 miljonów marek (pisownia oryginalna)” – to fragment artykułu na temat testowanej linii autobusowej z jednej z przedwojennych gazet.

Była to pierwsza w Krakowie próba uruchomienia komunikacji autobusowej. Zakupiony autobus wykorzystywano do obsługi linii okazjonalnych i na czas remontu linii tramwajowych. Testy eksploatacji autobusów w Krakowie przyczyniły się do zakupu kilkunastu autobusów i uruchomiania regularnych połączeń autobusowych w Krakowie w styczniu 1927 r.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.