Przyszłość Klubu Pod Jaszczurami w rękach radnych

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG

31 stycznia 2024 roku wygasa umowa najmu lokalu w kamienicy przy ul. Rynku Głównym 8, zajmowanym przez Klub pod Jaszczurami. od radnych zależy, czy ta umowa zostanie wydłużona.

- reklama -

Prezydent Jacek Majchrowski przygotował projekt uchwały w sprawie zawarcia umowy na czas nieokreślony ze Stowarzyszeniem Kultury Akademickiej Instytut Sztuki, prowadzącym Klub Pod Jaszczurami. Ale to Rada Miasta podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie. Radni zajmą się tym projektem już w najbliższą środę, ale na tej sesji odbędzie się jedynie dyskusja – głosowanie przewidziano na kolejnej sesji.

- REKLAMA -

Chodzi o lokal użytkowy o powierzchni 723 metrów kwadratowych. To pomieszczenia w kamienicy stojącej w Rynku Głównym. Obecnie jest on w użyczeniu na rzecz Stowarzyszenia Kultury Akademickiej Instytut Sztuki. Umowa została zawarta na 20 lat i wygasa 31 stycznia 2024 roku. Stowarzyszenie zwróciło się do gminy o zawarcie umowy najmu lokalu po wygaśnięciu umowy użyczenia.

- Advertisement -

Z uzasadnienia do tego wniosku wynika, że prowadzony przez Stowarzyszenie Kultury Akademickiej Instytut Sztuki Klub Pod Jaszczurami to jeden z najstarszych klubów studenckich w Polsce. Zarządzające od 2004 r. Klubem Stowarzyszenie prowadzi szeroko zakrojoną działalność na rzecz środowiska akademickiego, obejmującą wiele form aktywności twórczej. Rocznie organizuje ponad 100 wydarzeń, obejmujących różnego rodzaju przedsięwzięcia i projekty, w tym: konferencje studenckie, spotkania integracyjne, wykłady, różnego rodzaju warsztaty. Działa we współpracy z krakowskimi uczelniami, samorządami studenckimi, czy organizacjami zrzeszającymi studentów, czego świadectwem jest jednomyślne stanowisko poparcia dla Stowarzyszenia w dążeniu do kontynuowania opieki nad klubem studenckim wyrażone przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych z dnia 21 czerwca 2022 r.

„W okresie dysponowania lokalem Stowarzyszenie Kultury Akademickiej Instytut Sztuki przeprowadziło w Klubie Pod Jaszczurami prace remontowe, obejmujące m.in. wymianę na nową instalację elektryczną, wykonanie posadzki z cegły klinkierowej, remont toalet, montaż wentylacji z rekuperacją wraz z zewnętrzną czerpnią powietrza i stalowymi przewodami kominowymi wyprowadzonymi na dach kamienicy. Ponadto zakupiło kotłownię gazową, która połączona jest z systemem wentylacji Klubu, a na dziedzińcu wybudowało foyer łączące sale klubowe w Teatrem 38. W przyszłości Stowarzyszenie planuje wymianę stolarki okiennej z metalowej, jednoszybowej, na nowoczesną, aluminiową z zespolonymi szybami o wysokiej skuteczności izolacji” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie zgody na zawarcie nowej umowy.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *