Jacek Majchrowski już nie wystartuje w wyborach. I wskazuje najlepszego kandydata na prezydenta Krakowa

Podzielże się tym

Fot. Agencja Informacyjna GEG

Prezydent Jacek Majchrowski nie będzie ubiegał się o reelekcję. O swojej decyzji poinformował w poniedziałek, 20 listopada 2023 roku. Wybory samorządowe, a więc i wybory prezydenta Krakowa, odbędą się wiosną 2024 roku.

– Nie zamierzam kandydować na prezydenta Krakowa – oznajmił Jacek Majchrowski. – Mam 77 lat, gdybym został prezydentem, kończyłbym urząd wyglądając jak niektórzy politycy. Nie chcę tego – argumentował obecny prezydent. Zaznaczył, że zrobił sobie badania lekarskie i jest zdrowy. – Ale mój wiek niesie za sobą różne niespodzianki, które mogą nas zaskoczyć – mówił. Dodał, że zrobił sobie badania popularności, które nie są tak złe, jak te publikowane w mediach.

– Najlepszym kandydatem na prezydenta jest mój zastępca Andrzej Kulig – oświadczył Jacek Majchrowski. Podkreślał jego kompetencje, znajomość spraw miasta i apolityczność. Sam wiceprezydent Andrzej Kulig powiedział dziennikarzom już po konferencji prasowej prezydenta, że jest zaskoczony wskazaniem Jacka Majchrowskiego. Podkreślił, że ewentualną decyzję o starcie w wyborach podejmie po rozmowie z żoną i córkami i że potrzebuje na taką rozmowę trochę czasu.

Jacek Majchrowski jest prezydentem Krakowa od 2002 roku (19 listopada 2023 minęło 21 jego rządów). Wtedy wygrał pierwsze wybory bezpośrednie na prezydenta miasta. Pokonał w drugiej turze Józefa Lassotę (prezydenta Krakowa w latach 1992-98) przewaga tysiąca głosów. We wszystkich kolejnych wyborach jego przewaga na rywalami (albo był to kandydat Platformy Obywatelskiej, albo Prawa i Sprawiedliwości) była już zdecydowana, choć nigdy Jacek Majchrowski nie wygrał w pierwszej turze.

Publikowane do tej pory sondaże dotyczące przyszłorocznych wyborów samorządowych, nie dają obecnemu prezydentowi nawet szans na dostanie się do drugiej tury. Sondaże jako faworyta wskazują radnego Łukasza Gibałę, zagorzałego krytyka rządów Jacka Majchrowskiego.

Urzędujący prezydent ogłosił swoją decyzję na nietypowej konferencji prasowej. Nietypowej, bo przyszli na nią nie tylko dziennikarze, ale też urzędnicy i radni oraz aktywiści miejscy. Jacek Majchrowski zapowiedział przedstawienie szczegółowego podsumowania swoich rządów. – Jestem najdłużej urzędującym prezydentem Krakowa, drugi na tej liście Juliusz Leo rządził 14,5 lat – podkreślił prof. Jacek Majchrowski informując o tym, że nie będzie już kandydował na prezydenta. Wcześniej przez ok. 20 minut mówił o tym, co zmieniło się w Krakowie za jego rządów.

Jacek Majchrowski pytany był o plany na emeryturze. – Wyśpię się. mam trochę rozgrzebanych książek, więcej czasu spędzę z rodziną, zwłaszcza z wnuczką – odparł odchodzący prezydent Krakowa.

(AI GEG)

Podzielże się tym

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.