PTTK zamyka szlak na Gubałówkę; wcześniej sąsiedzi zagrodzili przejście

Podzielże się tym

Fot. PAP/Grzegorz Momot

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) zadecydowało o zamknięciu w piątek popularnego szlaku na Gubałówkę biegnącego wzdłuż trasy kolejki liniowo-terenowej. To efekt wcześniejszego przegrodzenia tej ścieżki przez właścicieli sąsiedniej działki, którzy twierdzą, że to ich teren i chcą pobierać opłaty za przejście. Do sądu trafił wniosek o zakaz naruszania własności Skarby Państwa.

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezes PTTK Jerzy Kapłon, nowy szlak na Gubałówkę wytyczony dwa lata temu wzdłuż przebiegu kolejki linowo-terenowej znajduje się w całości na terenie Skarbu Państwa, który jest w dyspozycji Polskich Kolei Linowych (PKL). Zatem właściciele sąsiedniej działki, którzy przegrodzili ścieżkę i roszczą sobie prawa także do tego terenu, zrobili to bezprawnie.

– Po tym terenie należącym do Skarbu Państwa w całości przebiega szlak na Gubałówkę, natomiast na szlaku pojawiła się pani, która niespodziewanie pobiera opłaty za przejście tym szlakiem. PTTK z kolei nie jest instytucją, która znakuje szlaki po to, żeby ktoś inny mógł kasować za przechodzenie po nich. Uważaliśmy za stosowne, żeby w tej sytuacji zamknąć szlak – podkreślił Kapłon.

Popularny i ogólnodostępny szlak turystyczny na Gubałówkę został w środę zagrodzony. W tym miejscu właściciele sąsiedniej działki postawili budkę i pobierają opłaty za wejście. W nocy z czwartku na piątek pracownicy PKL rozebrali barykadę, ale powstała następna. Władze PKL już złożyły wniosek do sądu o wydanie zakazu naruszania własności Skarby Państwa

Do rozstrzygnięcia sportu turyści mogą wjechać na Gubałówkę kolejką lub wejść innymi szlakami np. przez Walową Górę lub Kotelnicę.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.