Rada Miasta staje w obronie obecnego dyrektora Teatru Słowackiego

Podzielże się tym

Fot. Wikimedia

Na środowej sesji Rady Miasta Krakowa radni podjęli rezolucję w obronie obecnego dyrektora Teatru Słowackiego Krzysztofa Głuchowskiego. W rezolucji radni domagają się odstąpienia od konkursu na nowego dyrektora. Decyzję o przeprowadzeniu konkursu podjął Zarząd Województwa Małopolskiego, któremu podlega Teatr Słowackiego w Krakowie.

„Rada Miasta Krakowa wyraża głębokie zaniepokojenie uchwałą Nr 1274/23 Zarządu Województwa małopolskiego z dnia 27 czerwca 2023 r. w sprawie informacji o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i apeluje o odstąpienie od przeprowadzenia powyższego postępowania konkursowego” – czytamy w rezolucji. Jest tam także mowa o poparciu postulatu pracowników, którzy w wewnętrznym głosowaniu zgodnie opowiedzieli się za pozostaniem Krzysztofa Głuchowskiego na stanowisku dyrektora i tym samym za przedłużeniem umowy o kolejne 5 sezonów artystycznych bez przeprowadzania konkursu.

„W opinii Rady Miasta Krakowa wizja obecnego dyrektora Jego zespołu warta jest wsparcia kontynuowania. W opinii Rady Miasta Krakowa niezasadne, a nawet potencjalnie szkodliwe jest wszczynanie konkursu na nowego dyrektora, skoro obecny Pan Krzysztof Głuchowski przeprowadził Teatr im. Słowackiego przez trudny okres kryzysów związanych z pandemią oraz wojną na Ukrainie i dzięki jego zarządzaniu instytucja ma zapewnione odpowiednie warunki funkcjonowania zarówno pod kątem artystycznym, jak i materialnym w znaczeniu warunków lokalowych, jak i pozyskiwania partnerów” – to kolejny fragment rezolucji do władz województwa małopolskiego.

Inicjatorzy rezolucji w obronie obecnego dyrektora Teatru Słowackiego argumentują swój wniosek o odstąpienie od procedury „troską o zachowanie przejrzystości i zasad demokratycznych w zarządzaniu instytucjami kultury województwa małopolskiego, a także wolności artystycznej i swobody działalności instytucji samorządowych.

Jeszcze przed decyzją o tym, czy radni zajmą się sprawą, Adama Kalita z PiS protestował i przekonywał, że właśnie konkurs jest najbardziej przejrzystą formą. Małgorzata Jantos z Nowoczesnej apelowała, by poprzeć rezolucję. I większość radnych zgodziła się, by nad projektem dyskutować. Głosowanie samej rezolucji odbyło się w środę wieczorem.

Osobny apel w tej samej sprawie skierowała do marszałka Witolda Kozłowskiego Komisja Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Radni podkreślają w apelu, że niewielu teatrom udaje się uzyskać silną i niekwestionowaną renomę w kulturze, a to udało się Teatrowi im. Juliusza Słowackiego.

W obronie dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego stanął też Zarząd Unii Polskich Teatrów, Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, Zarząd Związku Zawodowego Aktorów Polskich, Zarząd Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.