RCB ostrzega przed silnym wiatrem, łamaniem drzew i brakiem prądu na południu Polski

Podzielże się tym

Fot. RCB (zdjęcie ilustracyjne)

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem i brakiem prądu w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek i piątek. RCB wzywa, by zabezpieczyć rzeczy przed wiatrem.

Alerty drugiego stopnia przed silnym wiatrem wydano w południowych powiatach tych trzech województw. W województwie śląskim obowiązują w Bielsku-Białej i powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim. W Małopolsce ostrzeżenie wydano dla Nowego Sącza i powiatów gorlickiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego. A w województwie podkarpackim alert obowiązuje dla Krosna, i powiatów bieszczadzkiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego i sanockiego.

„Uwaga! Dziś i jutro (02/03.11) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – przekazało w czwartek RCB odbiorcom na tych terenach.

RCB informując o alercie na stronie internetowej podało, że ostrzeżenia 2. stopnia dla tego obszaru wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a porywy wiatru mogą osiągać 110 km/h.

Centrum apeluje, by pamiętać o usunięciu z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować w bezpieczne miejsce samochody i nie parkować pod drzewami i zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom – przede wszystkim tym przebywającym na zewnątrz.

Trzeba też przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne. Z tego powodu RCB prosi kierowców by uważali podczas jazdy ze względu na mogące się łamać konary i drzewa a także na ryzyko zdmuchnięcia samochodu z drogi przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z osłoniętego fragmentu drogi.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina też o numerze alarmowym 112 i prosi, by o przypadkach, które mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa niezwłocznie informować straż pożarną.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.