Tatry: polsko-słowackie patrole strażników parków narodowych nakładają mandaty na niesfornych turystów

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Grzegorz Momot

Strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz ze strażnikami bliźniaczego parku na Słowacji rozpoczęli wspólne patrole, które potrwają do końca wakacji. W miniony weekend pouczyli i ukarali mandatami ponad 70 osób – głównie Polaków i Czechów.

- reklama -

Wspólne polsko-słowackie patrole mają za zadanie pilnowanie cennych przyrodniczo miejsc, w które wchodzą turyści, zbaczając z wyznaczonych szlaków. Strażnicy z obu parków narodowych w miniony weekend patrolowali przygraniczny teren w Tatrach Wysokich: Mięguszowiecką Przełęcz, Liptowskie Mury, Gładką Przełęcz i Zwory.

- REKLAMA -

Jak informuje słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP), podczas minionego weekendu łączony patrol, w zależności od przewinienia, pouczył lub ukarał mandatami ponad 70 osób, które naruszyły zasady zwiedzania Tatr. Łącznie na osoby wchodzące poza szlaki nałożono mandaty w wysokości 200 euro.

- Advertisement -

„Kary zostały nałożone przede wszystkim na turystów, którzy odeszli od znakowanych szlaków turystycznych. Byli też tacy, którzy mimo zakazu, biwakowali w na wysokogórskich murawach. Przepisy parku narodowego najczęściej łamali Polacy i Czesi” – poinformował TANAP.

Z uwagi na ochronę przyrody w Tatrach obowiązuje zakaz schodzenia z wyznaczonych szlaków turystycznych. Biwakowanie jest bezwzględnie zabronione. W Tatrach nocować można tylko w schroniskach turystycznych. Od 1 kwietnia do 30 listopada po górskich szlakach można poruszać się od świtu do zmierzchu. Wspólne akcje strażników będą trwać przez cały sezon letni.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *