Weekendowy atak zimy. Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Grzegorz Momot

To będzie mocny atak zimy. Napada śniegu, będą trudne warunki na drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach. Śniegu ma być tak dużo, że synoptycy wydali ostrzeżenie przed intensywnymi opadami białego puchu. Mieszkańcy Małopolski otrzymali SMS-y z alertami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

- reklama -

Jak pokazują prognozy pogody, w naszym regionie pojawią się opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 30 do 40 cm, a lokalnie nawet do 45 cm. Najbardziej intensywne opady prognozowane są w sobotę w trakcie dnia.

- REKLAMA -

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w naszym regionie. Ostrzeżenie IMGW będzie obowiązywać od godz. 3.00 w sobotę, 2 grudnia, do godz. 6.00 w niedzielę, 3 grudnia.

- Advertisement -

„Uwaga! Dziś w nocy i jutro intensywne opady śniegu. Drogi mogą być nieprzejezdne. Zachowaj ostrożność. Śledź komunikaty pogodowe” – brzmi treść SMS-a, który Małopolanie otrzymali w piątek z RCB.

Ostrzeżenie najwyższego, 3. stopnia przed opadami śniegu IMGW wydało dla południowej części Małopolski – powiaty: suski, myślenicki, limanowski, nowosądecki, gorlicki, nowotarski, tatrzański. Alerty obowiązywać będą tu od piątku wieczorem do niedzieli rana.

Dla pozostałych powiatów województwa wydano ostrzeżenie 2. stopnia. Zaczną obowiązywać od piątku w nocy do niedzieli rana.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że nad Polskę nadciąga niż Robin. „Nad północną część Polski nadal napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego, ale rejony południowe znajdą się w cieplejszym powietrzu polarnym morskim. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, nawet ponad 30 cm, lokalnie około 40 cm za cały weekend – zwłaszcza w pasie od Małopolski po południową Lubelszczyznę. W województwie podkarpackim i małopolskim również opady marznące powodujące gołoledź. W niedzielę stopniowe uspokojenie w pogodzie” – podano w komunikacie IMGW.

Temperatura powietrza w sobotę będzie wynosić od -3 st. C. do 0 st. C. Jednak na szczytach Sudetów temperatura może spaść nawet -10 st. C. Polska w sobotę nadal będzie w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad wschodnią Europą oraz w rejonie Alp. Na południu kraju wciąż będzie oddziaływać front ciepły. Będzie napływać powietrze pochodzenia arktycznego, jedynie na krańcach południowych pozostanie cieplejsza masa powietrza polarnego. Ciśnienie będzie powoli rosnąć, tylko na południu pozostanie bez większych zmian.

Niedziela przyniesie temperaturę powietrza od -7 st. C. do 0 st. C. Północna i wschodnia Polska będzie na skraju niżu, odsuwającego się znad Ukrainy nad zachodnią Rosję. Pozostały obszar kraju zacznie dostawać się w zasięg klina wyżu z Europy Zachodniej. Napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie rosnąć.

Już w piątek w gotowości do wyjazdu było 56 solarek na drogi oraz 65 jednostek MPO Kraków do odśnieżania chodników i przystanków komunikacji miejskiej. W zależności od sytuacji pogodowej, w sobotę i niedzielę sukcesywnie zwiększana będzie liczba jednostek – do maksymalnej liczby 265.

Służby odpowiedzialne za akcję „Zima” w Krakowie przypominają kierowcom, aby w czasie intensywnych opadów śniegu umożliwili na drogach przejazd solarkom, tak, jak to ma miejsce w przypadku przejazdu karetek pogotowia. Przypominają też, że mieszkańcy Krakowa mogą przysyłać zgłoszenia o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników – mailowo: interwencje24@mpo.krakow.pl; telefonicznie: 12 646 23 61.

(AI GEG) (PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *