>
///

„Wielki chaos”. Jak rząd radzi sobie z epidemią? Koalicja Obywatelska zaczęła kontrolę

3 minut czytania
fot. WD

W szesnastu Urzędach Wojewódzkich w całym kraju pojawili się dziś posłowie Koalicji Obywatelskiej. Jak sami przyznają, mają obawy o to, jak rząd radzi sobie z pandemią i co czeka obywateli w najbliższych tygodniach.

Kontrolę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zapowiedział w Katowicach Borys Budka. Lider Koalicji Obywatelskiej krytycznie ocenia działania administracji rządowej.

– Jak na razie widzimy wielki chaos w całym kraju. Brakuje szczepionek, brakuje łóżek, brakuje respiratorów, brakuje podstawowych środków i przede wszystkim brakuje realnych i jasnych procedur. To, co dzieje się w polskich szkołach i w sektorze publicznym to jest „wolna amerykanka” – ocenił Borys Budka.

Z kolei posłanka Monika Rosa wskazała, że codziennie „tysiące i miliony obywateli” piszą, SMS-ują i przychodzą do przedstawicieli opozycji. Obawiają się oni o swoje zdrowie i życie. Boją się, czy wystarczy miejsca w szpitalach; martwią skalą zachorowań. W ich imieniu posłanka chce sprawdzić, czy województwo wyciągnęło wnioski z pierwszej fali epidemii. A liczbę wolnych miejsc w szpitalach i zakupy poczynione w czasie pandemii chciałby poznać poseł Wojciech Król.

Tymczasem rzeczniczka wojewody, Alina Kucharzewska zapowiedziała, że kontrolującym zostaną udostępnione wszystkie dokumenty związane z pandemią, które wytworzył Śląski Urząd Wojewódzki. Pytana o chaos przyznała, że „epidemia zawsze wywołuje chaos”. Ten chaos w obliczu starcia z nieznanym wirusem był jednak obecny nie tylko w województwie śląskim, ale również w całej Europie i na świecie. Rzeczniczka przyznała, że „może uspokoić posłów”, bo łóżek i sprzętu nie zabraknie. Obecnie, w całym województwie jest jeszcze wolnych 150 łóżek „covidowych” i 52 wolne respiratory.

Co wykaże kontrola? Tego dowiemy się za jakiś czas. Borys Budka jest przekonany, że rząd zamiast zajmować się pandemią „spał i zajmował się samym sobą”. W oczach opozycji, za duże zaniedbania odpowiedzialny jest osobiście Mateusz Morawiecki. Dziś wypominali mu „haniebne słowa” o tym, że „pandemii już nie ma”. Niezależnie od retorycznych przepychanek, należy dodać, że dziś odnotowano 2006 nowych przypadków zakażenia. W województwie śląskim to 125 nowych zakażonych koronawirusem. (WD)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Przed kopalnią Wujek pojawił się czołg. Maszyna wzbudza duże emocje

Następny wpis

Zakopane w czerwonej strefie; turyści niedoinformowani o obowiązku noszenia maseczek