Złoty medal dla polskiej sztafety na Olimpiadzie w Tokio!

Redakcja Katowice

Polska sztafeta mieszana wywalczyła złoto w fantastycznym biegu w sztafecie 4×400 m. Trenerzy Aleksander Matusiński i Marek Rożej zmienili skład polskiej sztafety na bieg  finałowy.

To była wielka niespodzianka, bo zdecydowano się zmienić aż trójkę zawodników. Do składu dołączyła Justyna Święty-Ersetic, której występ do końca stał pod znakiem zapytania. Poza tym w zwycięskiej sztafecie pobiegli: Natalia Kaczmarek, Kajetan Duszyński i Karol Zalewski.

Polacy ustanowili przy okazji nowy rekord Europy oraz rekord olimpijski, które wynoszą teraz 3:09.87. Wyprzedzili biegaczy z Dominikany i Stanów Zjednoczonych.

Justyna Święty – Ersetic urodziła się w Raciborzu. To srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4 × 400 metrów. Mistrzyni Europy  w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4 × 400 metrów.

Kajetan Duszyński pochodzi z Siemianowic Śląskich. Jest medalistą mistrzostw Polski juniorów na stadionie i w hali. W 2015 r. w Tallinie wraz ze sztafetą 4 × 400 metrów zdobył srebrny medal. Dwa lata później wywalczył swoje drugie srebro mistrzostw Europy do 23 lat.

Ale to nie wszystko. Kajetan skończył  biotechnologię, a obecnie pisze doktorat z krystalografii białek. To bardzo ważna dziedzina nauki i trzeba ją popularyzować, bo leży u podstaw medycyny. Pomaga między innymi w walce z pandemią, bo pomaga projektować nowe leki – tłumaczył Kajetan Duszyński w rozmowie z „Super Expressem”.

Warto pamiętać, że do sukcesu przyczyniło się trzech innych biegaczy z pierwszego składu sztafety, który wywalczył wejście do finału. To Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik. Jednym słowem – siedmiu wspaniałych!