Awaria na kąpielisku na Zakrzówku! Jeden basen ogrodzony taśmami

Podzielże się tym

Fot. Agencja Informacyjna GEG

Niespełna miesiąc działa kąpielisko na Zakrzówku i już mamy poważną awarię. Jeden basen, ten najbardziej popularny, bo pozwalający nogami dotknąć dna, został ogrodzony taśmami i nie wolno się w nim kapać.

W czwartek, 6 lipca 2023, pogoda nie zachęca do kąpieli wodnych. Na Zakrzówku jest niewielu chętnych do pluskania się w podwieszanych basenach. Ale jeden z nich jest wyłączony z użytkowania – cały jest ogrodzony taśmami. To środkowy basen, najbardziej popularny, bo pozwalający dotknąć nogami dna – woda w nim nieco przekracza metr. I to w nim w upalne dni było najwięcej osób.

O powodach awarii informuje krknews.pl. „Według informacji uzyskanych z dwóch źródeł, w ostatnich dniach na pomostach i basenach przebywało pięciokrotnie więcej osób niż dopuszczała dokumentacja projektowa. Zachęcająca słoneczna pogoda i brak ograniczeń przy wejściu skłoniły mieszkańców Krakowa do szukania ochłody nad wodą. Pracownicy obsługi kąpieliska oraz osoby odpowiedzialne za naprawę w rozmowie z KRKnews.pl przekazali, że na pomostach w ostatnich dniach  mogło przebywać nawet do trzech tysięcy osób dziennie” – podaje krknews,pl.

zakrzowek basen zamkniety 1 geg

W czwartek, 6 lipca 2023, przed południem ogrodzony taśmami był tylko jeden basen. W pozostałych kąpali się nieliczni plażowicze.

Przypomnijmy, że Zarząd Zieleni Miejskiej jeszcze przed otwarciem kąpieliska na Zakrzówku informował, że dopuszczalny limit osób przebywających jednocześnie na pomostach to ok. 600 osób. Brano pod uwagę, że w razie przekroczenia tego limitu wejścia zostaną ograniczone, ale ostatecznie nie zastosowano żadnego rozwiązania, które blokowałyby wejścia, gdyby na pomostach przebywało za dużo osób. Według krknews.pl to właśnie nadmierna liczba osób na pomostach doprowadziła do uszkodzenia i obniżenia się dna basenu.

Urząd Miasta poinformował w czwartek po południu, że na Zakrzówku odbywają się „prace serwisowe z racji okienka pogodowego”, Zdecydowano też, że takie prace będą wykonywane co tydzień – w każdy poniedziałek. To oznacza, że kąpielisko na Zakrzówku będzie czynne od wtorku do niedzieli, w poniedziałki będzie nieczynne.

„Kąpielisko cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest bardzo licznie odwiedzane przez mieszkańców. Ze względu na bezpieczeństwo podjęto więc decyzję o wprowadzeniu regularnych prac serwisowych – raz w tygodniu. Każdy poniedziałek będzie tym dniem, w którym nastąpi przerwa techniczna tak, jak np. w przypadku tężni solankowych. W poniedziałki baseny nie będą czynne, tak aby można było przeprowadzić prace konserwacyjne i serwisowe. Wykonanie ich w odpowiednich warunkach pozwoli zapewnić komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Park Zakrzówek to miejsce wyjątkowe, dlatego sposób jego funkcjonowania musi być stale rewidowany i dostosowywany do sposobu korzystania z tej przestrzeni” – czytamy w komunikacie magistratu.

(AI GEG)

Podzielże się tym

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.