//

Drzewo roku 2020. Lipa spod św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej

3 minut czytania

Z okazji Światowego Dnia Drzewa z inicjatywy LOP i społeczności lokalnej zgłoszono Lipę spod św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej w gminie Radomyśl Wielki. „zwyciężyła” w konkursie na drzewo roku 2020- przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki w Rzeszowie na  „drzewo najbardziej kochane, drzewo z opowieścią, drzewo, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi”.

Klub Gaja ogłosił oficjalne wyniki plebiscytu Drzewo Roku 2020. Pierwsze miejsce bezapelacyjnie zajęła lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej – zdobyła 15 346 głosów. Do samego końca nie było wiadomo, czy „wygra,” bo rywalizowała z nią sosna falenicka z Warszawy. Zagłosowało na nią 14 902 osoby.

Lipa drobnolistna rośnie w Dulczy Wielkiej w gminie Radomyśl Wielki. Nie przypomina innych drzew tego gatunku. Drzewo posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi. W krajobrazie typowo rolniczym, pozbawionym większych kompleksów leśnych, a nawet okazalszych drzew, jest wyjątkowa.

Rosnąca w tak niecodziennym miejscu lipa posadzona została prawdopodobnie po to, aby mogła dawać cień pracującym na polu rolnikom w tek odludnej okolicy.. Obok lipy znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena, patrona powodzian.

Lipa jest pomnikiem przyrody, ma ok. 150–170 lat, wysokość ok. 15–17 m i 430 cm w obwodzie. Drzewo dostało się do konkursu za sprawą zgłoszenia przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki w Rzeszowie.

Lipa ta weźmie obecnie udział w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Konkurs na polskie Drzewo Roku jest organizowany przez Klub Gaja, założony w 1988 r. przez Jacka Bożka, który od ponad ćwierć wieku zachęca Polaków do podejmowania realnych działań na rzecz środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt.

Plebiscyt ma dwóch ambasadorów: Elżbietę Dzikowską oraz polskiego językoznawcę prof. Jana Miodka.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu” – piszą organizatorzy konkursu.

Zwyciężczyni tegorocznej edycji plebiscytu będzie reprezentować Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year w 2021 r.

(zyg)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.