Potężne gradobicie nad małopolską gminą. Krajobraz letni zmienił się w zimowy

Grzegorz Skowron
Fot. korzenna.pl

Kilkunastominutowe gradobicie na terenie kilku sołectw gminy Korzenna spowodowało znaczące straty przede wszystkim w uprawach rolnych. Z wstępnych informacji wynika, że epicentrum nawałnicy było w Korzennej, ale ucierpiała także Koniuszowa, Trzycierz i Jasienna. 

- reklama -

Do nawałnicy doszło w środę, 19 lipca 2023, około godz. 14. Nagle pociemniało niebo, zaczął wiać porywisty wiatr, a na ziemię spadł grad. W ciągu kilkunastu minut drogi w Korzennej pokryły się gradowymi kulkami, a krajobraz zmienił się z letniego na zimowy. Towarzyszący gradobiciu silny wiatr rozrzucał wolno stojące przedmioty, mieszkańcy sygnalizowali np. że wichura zabrała im część mebli ogrodowych.

- REKLAMA -

Ale do urzędu gminy przede wszystkim docierały informacje, że gradobicie spowodowało znaczące straty w uprawach rolnych. Sygnały, jakie dotarły do urzędu tuż po gradobiciu, wskazują, że straty w uprawach rolnych mogą być duże.

- Advertisement -

Poszkodowani rolnicy mają 10 dni na złożenie do Urzędu Gminy Korzenna pisemnego wniosku z informacją o szkodach w uprawach. Powinien być on przygotowany na standardowym formularzu (w załączeniu) wraz z wypełnionym załącznikiem (w załączeniu). W razie potrzeby urzędnicy udzielą niezbędnych informacji. Im szybciej wnioski zostaną złożone, tym szybciej urząd będzie mógł przekazać zbiorczą informację wojewodzie małopolskiemu, a poszkodowani będą mogli otrzymać wsparcie.

Poszkodowani rolnicy powinni przekazać informację o stratach w prawach rolnych do urzędu, a w razie ewentualnych pytań można kontaktować się bezpośrednio z pracownikami (pokój nr 4) lub dzwoniąc na numer 18 440 66 35.

(AI GEG) (fot. korzenna.pl)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *