Potężne gradobicie nad małopolską gminą. Krajobraz letni zmienił się w zimowy

Podzielże się tym

Fot. korzenna.pl

Kilkunastominutowe gradobicie na terenie kilku sołectw gminy Korzenna spowodowało znaczące straty przede wszystkim w uprawach rolnych. Z wstępnych informacji wynika, że epicentrum nawałnicy było w Korzennej, ale ucierpiała także Koniuszowa, Trzycierz i Jasienna. 

Do nawałnicy doszło w środę, 19 lipca 2023, około godz. 14. Nagle pociemniało niebo, zaczął wiać porywisty wiatr, a na ziemię spadł grad. W ciągu kilkunastu minut drogi w Korzennej pokryły się gradowymi kulkami, a krajobraz zmienił się z letniego na zimowy. Towarzyszący gradobiciu silny wiatr rozrzucał wolno stojące przedmioty, mieszkańcy sygnalizowali np. że wichura zabrała im część mebli ogrodowych.

Ale do urzędu gminy przede wszystkim docierały informacje, że gradobicie spowodowało znaczące straty w uprawach rolnych. Sygnały, jakie dotarły do urzędu tuż po gradobiciu, wskazują, że straty w uprawach rolnych mogą być duże.

Poszkodowani rolnicy mają 10 dni na złożenie do Urzędu Gminy Korzenna pisemnego wniosku z informacją o szkodach w uprawach. Powinien być on przygotowany na standardowym formularzu (w załączeniu) wraz z wypełnionym załącznikiem (w załączeniu). W razie potrzeby urzędnicy udzielą niezbędnych informacji. Im szybciej wnioski zostaną złożone, tym szybciej urząd będzie mógł przekazać zbiorczą informację wojewodzie małopolskiemu, a poszkodowani będą mogli otrzymać wsparcie.

Poszkodowani rolnicy powinni przekazać informację o stratach w prawach rolnych do urzędu, a w razie ewentualnych pytań można kontaktować się bezpośrednio z pracownikami (pokój nr 4) lub dzwoniąc na numer 18 440 66 35.

(AI GEG) (fot. korzenna.pl)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.