Prezes PSL: Jesteśmy przygotowani do objęcia rządów

Podzielże się tym

Fot. PAP/Paweł Topolski

Potwierdziliśmy chęć współpracy parlamentarnej z Polską 2050, kontynuowanie Trzeciej Drogi – to jest dla nas jedna z bardzo ważnych uchwał przyjętych wczoraj na Radzie Naczelnej – przekazał w niedzielę dziennikarzom prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że ludowcy i ich koalicyjni partnerzy są gotowi do objęcia rządów w Polsce.

– Podsumowaliśmy wybory. Podziękowaliśmy i jeszcze raz dziękujemy wszystkim naszym wyborcom, którzy oddali na nas głos i wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu. Potwierdziliśmy chęć współpracy parlamentarnej z Polską 2050, kontynuowanie Trzeciej Drogi – to jest dla nas jedna z bardzo ważnych uchwał przyjętych wczoraj na Radzie Naczelnej, oraz uchwała o tym, że chcemy tworzyć koalicję rządową razem z Koalicją Obywatelską i Lewicą, czyli partiami paktu senackiego – podsumował spotkanie w niedzielę w Wierzchosławicach Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, uchwały te zostały przyjęte jednogłośnie. – Jest jasny i wyraźny sygnał: nowy rząd jest możliwy do stworzenia, potwierdzają to wszystkie ciała statutowe naszych partii – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami.

Pytany o umowę koalicyjną odparł, że „trwają prace programowe”, które są „na finale”. – Chcemy uzgodnić jak najwięcej punktów wspólnych. Trzeba te wspólne mianowniki pokazywać, oczywiście różnice pozostaną, bo jesteśmy różnymi środowiskami, ale dzisiaj zdobycie środków z Unii Europejskiej, przywrócenie praworządności, sprawy bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa zdrowotnego, energetycznego, żywnościowego, to są te elementy, które nas bardzo mocno jednoczą, przy których bardzo mocno współpracujemy – podkreślił.

Wśród najważniejszych dla Trzeciej Drogi aspektów prezes PSL wymienił m.in. kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, rolnictwa, wsi, gospodarki, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego, środowiska i edukacji. – Ale sprawy programowe najpierw, później osoby, które będą ten program realizować – odpowiedział na pytanie dotyczące decyzji personalnych. Poproszony o opinię na temat wprowadzenia rotacyjnego marszałka powiedział, że jest to jedna z rozważanych koncepcji.

– Jesteśmy przygotowani do objęcia rządów, jesteśmy gotowi, mamy plan, mamy program, mamy pomysł dla Polski – zapewnił w rozmowie z dziennikarzami Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz politycy Stronnictwa uczestniczyli w niedzielę w Zaduszkach Witosowych w Wierzchosławicach (woj. małopolskie). Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych ludowcy z całego kraju spotykają się przy grobie Wincentego Witosa, by uczcić pamięć przywódcy ruchu. Kwiaty złożyli przy jego grobie m.in. prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Rady Naczelnej PSL Waldemar Pawlak, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, posłowie

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.