Szymon Marciniak chwalony na świecie. „Totalny szef” – piszą kibice

Redakcja IKC

Mundial w Katarze. Szymon Marciniak byl głównym arbitrem niedzielnego finału Mistrzostw Świata pomiędzy Argentyną a obrońcą tytułu Francją. Polakowi trafiło się do sędziowania ciekawe widowisko, które obfitowało w wiele zwrotów akcji. Jak sobie poradził?

- reklama -

Już przed finałowym meczem wiadome było, że będzie to ciekawe starcie. Francja vs Argentyna. Kylian Mbappe vs Leo Messi. Miliony kibiców na całym świecie nie mogło narzekać na spektakl, który zobaczyli na Lusail Iconic Stadium. Argentyna była bardzo blisko końcowego triumfu i mimo, że prowadziła do 80′ minuty spotkania to Francja za sprawą fenomenalnego Kyliana Mbappe potrafiła wyrównać i potrzebna była dogrywka. W niej Leo Messi po raz drugi trafił do siatki i to przodkowie Diego Maradony wpadli w euforię. Po raz kolejny wyrównał jednak „10” reprezentacji Francji i do rozstrzygnięcia zawodnicy podeszli do konkursu „jedenastek”. W nich lepsza okazała się reprezentacja Argentyny.

- REKLAMA -

Finałowe spotkanie sędziował polski arbiter Szymon Marciniak. To pierwszy raz gdy Polak ma okazję prowadzić finał Mundialu. Marciniak spisał się bez zarzutu. Podejmował pewne i trafne decyzje. Trzykrotnie odgwizdywał rzuty karne i w każdym z nich decyzja była słuszna. Na boisku również „ustawił” piłkarzy. Zawodnicy traktowali Polaka z szacunkiem i nie wchodzili w niepotrzebne dyskusje. Mecz był prowadzony prawidłowo. Oprócz Marciniaka mecz prowadzili Paweł Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz i Tomasz Kwiatkowski, którzy byli jego asystentami. Ci również spisali się bez zastrzeżeń.

- Advertisement -

W piłkarskim świecie sędziowie byli chwaleni za bardzo dobrą postawę w finałowym meczu.

Ich postawę ocenił inny znany i ceniony arbiter Howard Webb. W rozmowie z Piotrem Koźmińskim z WP Sportowe Fakty wypowiedział się o pracy jaką wykonali w ostatnim meczu Mundialu.

To był najlepszy sędziowski występ w historii mistrzostw świata. Jestem taki dumny!Szymon był fantastyczny. Ale na wielkie brawa zasłużył cały sędziowski zespół, bo na przykład decyzje co do spalonych w kluczowych momentach, jak choćby przy trzecim golu, były świetne. To był wspaniały występ polskich arbitrów, a co do Szymona, to podkreślę to jeszcze raz, top! – powiedział Webb.

Pochwał nie żałowali również polscy kibice, którzy w mediach społecznościowych z dużą dumą wypowiadali się o pracy polskich sędziów.

„Gratulacje dla sędziego Marciniaka i jego asystentów za świetnie poprowadzony finał MŚ!”
„Dla mnie jesteś prawdziwym mistrzem świata . Kłaniam się w pas”
„Rewelacyjny mecz pod każdym względem. Ogromne Gratulacje !!!! Były emocje i walka ale przede wszystkim super sędziowanie Szymona , który nie zepsuł tego meczu.”
„Gratulacje dla Pana i kolegów. Byliście dzisiaj niewidoczni???????? i o to właśnie chodziło. Gwizdanie pierwszą klasa????”
„Totalny szef”.

Krytyczni byli jedynie francuscy dziennikarze. Dziennik „L’Equipe” wystawił Polakowi ocenę 2 w skali od 1-10, ale to może być podyktowane dużym rozgoryczeniem po niedzielnej porażce.

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *