Tatry – na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą będzie tablica Kacpra Tekielego

Grzegorz Skowron
Jakuszyce, 05.03.2022. Justyna Kowalczyk-Tekieli (L) i jej mąż Kacper Tekieli (P) na starcie 46. Biegu Piastów (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w słowackich Tatrach w sobotę, 23 września zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci Kacpra Tekielego – poinformowała na swoim profilu społecznościowym Justyna Kowalczyk–Tekieli – olimpijka i wdowa po wybitnym alpiniście.

- reklama -

Tekieli zginął tragicznie w szwajcarskich Alpach w maju bieżącego roku podczas próby zdobycia wszystkich czterotysięczników. Miał 38 lat.

- REKLAMA -

„23 września o godzinie 12.00 na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą odsłonimy tablicę Kacpra. Mój Mąż był osobą skromną i daleką od megalomanii, jednak uznałam, że w ten sposób pamięć o Nim i przede wszystkim o Jego fantastycznych górskich wyczynach powinnam uczcić. Jestem z Niego ogromnie dumna” – napisała Justyna Kowalczyk – Tekieli, mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich.

- Advertisement -

Dodała, że jej tragicznie zmarły mąż spędzał w górach ponad 250 dni w roku.

„To co innym zajmowało cały dzień, jemu dwie godziny. Przebiegł Wielką Koronę Tatr w niespełna 37,5h. Obskoczył Matterhorn z każdej strony w 17,5h. Wspólnie z Łukaszem Mirowskim przewspinali Expandera latem w 15h52min. Wersja zimowa z Maćkiem Ciesielskim i Piotrkiem Sułowskim zajęła 43h50min. Direttissimę Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego przewspinal, wysyłając z 10 smsow do mnie w trakcie, w 1h46min. Tatry nie miały przed Nim żadnych tajemnic” – przypomniała.

„Uwielbiał góry w każdej postaci. A ja uwielbiałam patrzeć na Niego tam. Z Kacprem w górach czułam się najbezpieczniej. Nasza Grań Wideł, Fajek, Baszty, Cima Grande, Matterhorn, Mont Blanc, Tofana czy Łomnica z Synkiem w nosidle to absolutnie wspaniałe wspomnienia. A było tych cudowności pełnych śmiechu, skupienia, sportu i miłości znacznie, znacznie więcej. Jednak najbardziej na świecie byłam dumna z tego, że człowiek taki jak On zawsze chciał jak najszybciej wrócić do mnie/do nas” – czytamy we wpisie na profilu społecznościowym.

„Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy byli bliscy sercu Kacperka” – zakończyła wpis olimpijka pochodząca z Kasiny Wielkiej.

Kacper Tekieli poślubił Justynę Kowalczyk 24 września 2020 roku. 2 września 2021 roku urodził się ich syn Hugo.

Tatrzański Cmentarz Symboliczny znajduje się pod skalnym masywem Osterwy na wysokości 1523 m n.p.m. Aby dojść do tego miejsca, trzeba przemierzyć szlak z okolic Szczyrbskiego Jeziora przez Dolinę Mięguszowiecką. W okolicy Popradzkiego Jeziora, u wylotu Doliny Złomisk pośród świerków, limb i kosodrzewiny znajduje się wyjątkowe miejsce upamiętnienia ludzi gór. Są na nim umieszczane pamiątkowe tabliczki, przynoszone przez rodziny tragicznie zmarłych w Tatrach.

Pod Osterwą upamiętnionych jest wielu wybitnych Polaków – pionierów taternictwa czy tragicznie zmarłych ratowników górskich, alpinistów i przewodników. Jest tu tablica upamiętniające Mieczysława Karłowicza – wybitnego kompozytora i taternika, który zginął przysypany lawiną śnieżna pod Małym Kościelcem w 1909 r. Kolejna upamiętnia wybitnego, zakopiańskiego przewodnika i pionierskiego zdobywcę tatrzańskich szczytów – Klemensa Bachledę zwanego „królem przewodników tatrzańskich”, który zginął w 1910 r. na Małym Jaworowym Szczycie podczas wyprawy ratowniczej.

Symboliczny cmentarz zdobią charakterystyczne kolorowe i misternie rzeźbione w motywy regionalne drewniane krzyże. Ich twórcami są ludowi artyści ze słowackiej wsi Detva. Obok słowackich i polskich nazwisk pod Osterwą upamiętnieni są także taternicy węgierscy, czescy i niemieccy.

Cmentarz Symboliczny powstał z inicjatywy czeskiego malarza, taternika i narciarza Otakara Sztafla w 1940 r. W centralnej jego części znajduje się murowana kapliczka, w której pierwotnie znajdował się obraz Sztafla, zatytułowany „Ofiarom gór”, jednak dzieło nie przetrwało do naszych czasów.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *