//

Poseł Wiosny zatrzymany po sobotnim „spacerze” przed Katedrą Chrystusa Króla w Katowicach

3 minut czytania
fot. NZ

W sobotni wieczór około 3 tys. młodych ludzi  protestowało przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które zaostrza prawo aborcyjne. O 19.00 wybrali się „na spacer” przed Katedrę Chrystusa Króla w Katowicach. 

Na miejscu pojawiło się również kilkuset policjantów, którzy ustawili kordon na schodach i wokół katedry. Przez megafony słychać było policyjne komunikaty nawołujące do rozejścia się, ponieważ protest jest nielegalny. W odpowiedzi tłum skandował: „Policjanci jak wam nie wstyd”. Tłum kilkakrotnie okrążył katedrę, niosąc tablice z hasłami: „Rząd na bruk, bruk na rząd”, „Zachowaj dystans od mojej macicy”, „Rewolucja jest kobietą”, „Wara od mojego ciała”, „Co powiecie naszym córkom”.

Protest przy katedrze przebiegał spokojnie, jednak około 19.30 pod pomnikiem papieża doszło do szarpaniny. Kilka osób zostało zatrzymanych. Wśród nich poseł  Wiosny – Maciej Kopiec i  Łukasz Kohut, eurodeputowany „Wiosny”.

Tłum nawoływał; „Puście go! Puście go”, „Wstyd dla munduru”, „Zdejmij mundur, przeproś matkę”.

Przed 20.00 poseł Kopiec zamieścił wpis na tweeterze: „Po informacji o zatrzymaniu, zglebowaniu, podarciu ciuchów, zniszczeniu okularów wsadzeniu do suki, przewiezieniu kilku kilometrów, wyrzucono mnie z radiowozu pod komendą wojewódzką policji”.

Poseł Maciej Kopiec będzie odpowiadał za znieważenie policjanta.

Komunikat w sprawie zatrzymania pojawił się również na tweeterze Śląskiej Policji.

„Policjanci w #Katowice interweniowali wobec Posła Macieja Kopca, który zaatakował mundurowych, kopał w tarcze, odmówił podania swoich danych, mężczyzna dopiero w radiowozie, w trakcie doprowadzenia do KMP, wylegitymował się, po spisaniu jego danych policjanci zakończyli czynności”. 

Uczestnicy marszu – spaceru przeszli przez katowicki rynek, a następnie ul. Warszawską z powrotem pod katedrę.

Podobny „spacer” odbył się również w Sosnowcu.  Wziął w nim udział prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. Przemarsz już się zakończył. (IKC)

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Ogólnopolskie dyktando stworzone przez Krystynę Bochenek, w tym roku po raz pierwszy online

Następny wpis

Niektórzy się boją, inni już polubili „churching”. Czy kościoły pozostaną otwarte? Wraca dyspensa na Śląsku