Tuchów: radni przyjęli uchwałę o „strefie wolnej od LGBT”, francuska gmina zawiesza współpracę. „A po co nam miasta partnerskie? Mamy coś z tego?”

IKC
IKC

Tuchów (woj. małopolskie). Francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zdecydowała o zawieszeniu współpracy z położonym w Małopolsce Tuchowem, który jest miastem partnerskim tej gminy w Polsce. Taka decyzja zapadła w związku z przyjętą w Tuchowie uchwałą o tzw. strefie wolnej od LGBT. Oba miasta współpracowały od 25 lat.

Radny PiS Janusz Łukasik, który jest pomysłodawcą uchwały, tłumaczy, że w „Tuchowie nigdy nie było żadnej dyskryminacji”.

– Nigdy nikogo nie obrażało się publicznie ze względu na narodowość czy preferencje seksualne. U nas w Tuchowie takich rzeczy nie ma. Uchwała, którą podjęliśmy w 2019 roku w maju, miała na celu ochronę naszych dzieci – stwierdził Łukasik.

Od uchwały odcina się także burmistrz miasta, Magdalena Marszałek.

– Akurat nie głosowałam za tą uchwałą. Uważam że samorząd nie jest miejscem, w którym powinniśmy uprawiać politykę – powiedziała Marszałek.

Partnerstwo nie zostało jeszcze oficjalnie zawieszone, ponieważ powiadomienie w tej sprawie ma do Polski dopiero trafić. Na razie dokument został umieszczony na stronie internetowej francuskiej gminy.

TAGGED:
Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *