Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zmienia nazwę. Ale nie na Uniwersytet Krakowski

Grzegorz Skowron
Fot. Wikipedia

Od 1 października 2023 roku Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie będzie nosił nazwę Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pierwotne plany uczelni zakładały, że nową nazwą będzie Uniwersytet Krakowski, ale te plany wzbudziły powszechny sprzeciw, w tym Uniwersytetu Jagiellońskiego, który uznał, że Uniwersytet Pedagogiczny chce zawłaszczyć wielowiekową tradycję najstarszej polskiej uczelni.

- reklama -

Oficjalna propozycja nowej nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie znalazła się w projekcie zmian w prawie oświatowym. W wersji, która trafiła do Sejmu, nie było żadnego zapisu o krakowskiej szkole wyższe. Ale na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, podczas której rozpatrywano rządowy projekt, został dopisany dodatkowy artykuł: „Art. 34. Z dniem 1 października 2023 r. Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nadaje się nazwę Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie”. I być może już na następnym posiedzeniu Sejmu ustawa z dodatkowym zapisem zostanie uchwalona.

- REKLAMA -

Wszystko wskazuje więc na to, że Uniwersytet Pedagogiczny zmieni nazwę, ale nie na Uniwersytet Krakowski. Ten pomysł wzbudził ogromne kontrowersje. Przede wszystkim protestowały władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, które uznały, że UP chce zawłaszczyć tradycję UJ. Rezolucję sprzeciwiającą się nadaniu Uniwersytetowi Pedagogicznemu nazwy Uniwersytet Krakowski przyjęła Rada Miasta Krakowa.

- Advertisement -

(AI GEG)

Share This Article
1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *