//

Uwaga! Możesz dostać e-maila z zaproszeniem na komendę policji

1 minuta czytania
fot. pixabay

Uwaga! Możesz dostać e-maila z zaproszeniem na komendę policji, w sprawie wyjaśnienia oszustwa bankowego. Więcej szczegółów w załączniku oczywiście. I tu już powinna odbiorcy zapalić się czerwona lampka. To oszustwo!

Po rozpakowaniu pliku PDF komputer zostaje zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie, które może wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.

„Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali „- radzi Śląska Policja.

Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera. To rozzuchwala przestępców i kontynuują oni swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji – dodają policjanci z Biura do Walki z Przestępczością.

W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. (BP)

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.