W końcu ruszy wypożyczalnia rowerów miejskich. Z półrocznym opóźnieniem

Podzielże się tym

Fot. screen FB ZTP

Najpóźniej 1 września ruszy system LajkBike, czyli wypożyczalnia długoterminowa rowerów w Krakowie. Do dyspozycji mieszkańców będzie 500 rowerów tradycyjnych i 250 elektrycznych. Można będzie wypożyczyć je co najmniej na miesiąc, a najwyżej na trzy. Rowery tradycyjne kosztować będą 29 zł miesięcznie, a elektryczne 79 złotych.

Otwarcie wypożyczalni długoterminowej rowerów władze Krakowa zapowiadały juz na początku rok. Jej uruchomienie nastąpi z półrocznym opóźnieniem. Skąd się ono wzięło? – Opóźnienie uruchomienia usługi wynikło z konieczności oczekiwania na interpretację Krajowej Izby Skarbowej w sprawie podatku VAT za regulaminowe opłaty dodatkowe (kary) – tłumaczą urzędnicy miejscy.

Problem w tym, że nadal miasto nie otrzymało pisma w tej sprawie. Pod koniec sierpnia upływa półroczny termin na udzielenie odpowiedzi przez KIS. Zarząd Transportu Publicznego podjął decyzję, że po upływie tego czasu, LajkBike zostanie niezwłocznie uruchomiony, niezależnie od tego czy otrzymamy interpretację podatkową, czy też nie. – A jeśli otrzymamy decyzję wcześniej, może stać się to jeszcze pod koniec sierpnia – obiecują urzędnicy.

Wnioski o wypożyczenie rowerów będzie można składać przez stronę internetową lajkbike.ztp.krakow.pl. Nie można tego zrobić już teraz – strona zostanie uruchomiona dopiero wtedy, kiedy system będzie gotowy do działania.

Wypożyczalnia długoterminowa nie ma na celu zapewnienie środka transportu wybranej grupie. Ograniczenie czasowe do trzech miesięcy ma sprawić, że będą się zmieniać korzystający z miejskich rowerów. I ci nowi mają sprawdzić, czy rower to dla nich na tyle dobry i efektywny środek transportu, by zdecydować się na kupienie sobie jednośladu na stałe.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.