//

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek na kwarantannie

4 minut czytania
fot. Śląski Urząd Wojewódzki

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek od dziś przebywa w kwarantannie domowej ze względu na potwierdzony badaniami laboratoryjnymi dodatni wynik pod kątem SARS-CoV-2  u jednego z pracowników Biura Wojewody.

Zastosowana kwarantanna jest ściśle zgodna z zaleceniami służb sanitarnych i ma charakter prewencyjny – brzmi oficjalny komunikat Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Wojewoda Wieczorek czuje się dobrze i pracuje zdalnie, będąc w stałym kontakcie z wszystkimi służbami. Sytuacja nie wpłynie też na funkcjonowanie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak wygląda sytuacja w innych miejscach naszego regionu?

Nowe ognisko wykryto w ZOL w Lublińcu, gdzie na przebadanych 65 podopiecznych i 11 osób z personelu 41 okazało się być zakażonymi (40 pacjentów i 1 osoba z personelu). Chorzy zostali odizolowani i są pod nadzorem służb sanitarnych.

Zakażenia pojawiły się również w jednej z przychodni zdrowia w Żywcu, w której, jak wykazały badania, 7 osób z personelu jest dodatnich. Do 11 osób wzrosły już zachorowania w Urzędzie Gminy w Świnnej.

Zachorowania wykryto w kolejnych szkołach: Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Leśnej, II Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach i Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Katowicach.

7 osób z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej już choruje, a 51 przebywa w kwarantannie po tym, gdy w zeszłym tygodniu zakażenie wykryto u jednego z aktorów.

39 osób chorych (25 pacjentów oraz 14 osób z personelu) wykazały badania w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Pacjenci zostali odizolowani od pozostałych osób i zaopiekowani przez zdrową kadrę.

4 osoby zakażone (1 pensjonariuszka i 3 osoby z obsługi) potwierdziły badania w Zespole Sanatoryjno–Szpitalnym Rehabilitacji Narządu Ruchu w Goczałkowicach-Zdroju. Osoby te były w dobrym stanie i zostały skierowane do izolacji w swoich domach.

Przez najbliższe 10 dni nieczynna będzie stacja sanitarno–epidemiologiczna w Dąbrowie Górniczej, w której także wykryto koronawirusa u 6 pracowników. Zadania stacji przejmuje na ten czas sanepid w Bytomiu.

Trwają rozmowy wojewody śląskiego z kolejnymi szpitalami w województwie śląskim w sprawie zabezpieczenia kolejnych miejsc dla pacjentów chorych na Covid- 19. Prócz dodatkowych już uruchomionych blisko 330 łóżek, kolejne powstaną w szpitalach wojewódzkich w Rybniku i w Jastrzębiu–Zdroju – łącznie ok. 80 miejsc.

Przybywa także punktów pobrań wymazów, czyli tzw. drive-thru i obecnie jest ich już 44 na terenie całego województwa. Dodatkowo uruchomiono 6 zespołów mobilnych w Katowicach, Sosnowcu, Raciborzu, Bielsku–Białej, Częstochowie i Rudzie Śląskiej. Zespoły te będą docierać przede wszystkim do osób, które same nie są w stanie, np. z powodu choroby czy niepełnosprawności, dojechać do punktu pobrań. W województwie przybyło także laboratoriów badających pobrane próbki i obecnie jest ich 24. W ostatniej dobie przeprowadzono blisko 8,2 tys. testów. (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.