Za 10 lat autostrada A4 Kraków – Tarnów będzie mieć trzy pasy ruchu w każdym kierunku

Podzielże się tym

Fot. GDDKiA Kraków

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisze dziś program Inwestycji na opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla autostrady A4 z Krakowa do Tarnowa. Chodzi o poszerzenie tej trasy szybkiego ruchu do trzech pasów w każdym kierunku. Powód? Ogromny wzrost ruchu na tym odcinku A4. Ale trzy pasy będą dostępne dla kierowców najwcześniej za 10 lat.

Autostrada A4 to najważniejsza droga w Małopolsce z ciągle rosnącym ruchem pojazdów. Potwierdzają to dane Generalnego Pomiaru Ruchu, przeprowadzone na odcinku między Krakowem a Tarnowem po raz pierwszy w 2015 roku, trzy lata po połączeniu tych miast autostradą. Wtedy poruszało się nim od 18 tysięcy (odcinek Tarnów Zachód – Tarnów Centrum) do 34 tysięcy pojazdów (odcinek Bieżanów – Targowisko). Kolejny pomiar, przeprowadzony w latach 2020-2021, pokazał ogromny, prawie dwukrotny wzrost liczby samochodów korzystających z tej trasy. Na odcinku Bieżanów – Targowisko było to już prawie 64 tysiące pojazdów (wzrost o 87 proc.), a na przebiegającej wzdłuż granic Tarnowa autostradzie A4 – ponad 31 tysięcy aut (więcej o 74 proc.). 

– Wzrost liczby samochodów korzystających z autostrady nie pozostaje rzecz jasna bez wpływu na jej przepustowość i komfort jazdy kierowców. Więcej samochodów to mniejsza płynność ruchu, częstsze korki i ryzyko kolizji. Nasze analizy wskazują, że w 2037 roku między węzłami Kraków Bieżanów a Targowisko poruszać się będzie od 72 do 82 tysięcy pojazdów, a autostradą wokół Tarnowa od 37 do 41 tysięcy samochodów. Ruch więc zwiększać się będzie nadal, choć nie w tak szybkim tempie jak w ostatnich latach – podkreślają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To dlatego GDDKiA zdecydowała o przygotowaniach do rozbudowy o trzeci pas na 75-kilometrowym odcinku A4 od Krakowa do Tarnowa.

Podpisywany dzisiaj przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka dokument pozwala nam na przygotowanie i ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie koncepcji rozbudowy autostrady (Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami Koncepcji programowej) oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Te prace potrwają do 2028 roku. Planowany termin realizacji inwestycji to lata 2031-2034. A to oznacza, że autostrada A4 Kraków – Tarnów Będzie mieć trzy pasy w każdym kierunku najwcześniej za 10 lat.

GDDKiA przypomina, że rozbudowa autostrady A4 o dodatkowe pasy ruchu planowana jest na blisko 460 kilometrach pomiędzy Krzyżową a Tarnowem. Opracowywana jest dokumentacja przygotowawczą dla odcinka od Krzyżowej do węzła Wrocław Wschód oraz pomiędzy węzłami Balice i ul. Kąpielową w Krakowie. Dla odcinków od granicy województwa opolskiego i śląskiego do Krakowa minister infrastruktury niedawno podpisał programy inwestycji na opracowanie dokumentacji (takie, jak teraz podpisywany jest dla odcinka Kraków – Tarnów). 

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.