Jest śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie

Podzielże się tym

Fot. FB Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych oraz zawierania umów cywilnoprawnych w Uniwersytecie Ekonomicznym (UEK) w Krakowie – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

– 16 listopada wszczęto śledztwo o przestępstwo z art. 296 par. 1 kodeksu karnego. Ustalamy ewentualnych winnych, którzy będąc zobowiązani do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalności gospodarczą uniwersytetu albo nadużyli uprawnień, albo nie dopełnili obowiązku. Jeżeli pozwoli na to materiał dowodowy, to zostaną postawione zarzuty – powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Kowalski. Za to przestępstwo, prowadzące do szkody majątkowej, grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach złożyła do prokuratury uczelnia, reprezentowana przez rektora dra hab. Stanisława Mazura. Według niego, prorektor ds. współpracy dr. hab. Piotr Buła oraz dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu (działającej w strukturach uczelni) dr Jakub Kwaśny mogli łamać prawo w zakresie wydatkowania środków publicznych oraz nieprawidłowości w zawieraniu umów cywilno-prawnych. Wykazać to miała kontrola, prowadzona przez uczelnię. Nieprawidłowości miały dotyczyć prawie 30, spośród niemal 70, umów zawartych pomiędzy dr. Kwaśnym a dr. Bułą na kwotę przekraczającą 200 tys. zł.

Obaj naukowcy zostali pod koniec września odwołani ze swoich funkcji, ale pozostają pracownikami uczelni. Uważają, że podejrzenia rektora są bezpodstawne i podjęli własne kroki prawne. Wyjaśniali, że nie zawierali fikcyjnych umów, a umowy związane były z dodatkowymi zadaniami, których nie ma w ofercie Krakowskiej Szkoły Biznesu i które wcześniej nie budziły wątpliwości.

– Złożyliśmy pozew do sądu pracy oraz prywatny akt oskarżenia w sprawie karnej z art. 212 o zniesławienie przeciwko Stanisławowi Mazurowi jako prywatnej osobie – powiedział we wtorek PAP Jakub Kwaśny, pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa (klub Nasze Miasto Tarnów).

Za zniesławienie grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

W obronie dobrego imienia dr Jakuba Kwaśnego list do rektora UEK skierowało ponad 40 studentów i absolwentów studiów MBA w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK. Wśród podpisanych są m.in. dyrektorzy szpitali w Krakowie: Uniwersyteckiego, MSWiA, Dietla; szpitala Szczeklika w Tarnowie; szpitali w Krynicy-Zdroju i Limanowej; burmistrz Brzeska.

Rektor, prof. UEK Stanisław Mazur jest kandydatem na prezydenta Krakowa w wiosennych wyborach samorządowych.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.