Nie żyje piosenkarka Sinead O’Connor

Podzielże się tym

Fot. EPA/Marton Monus (Dostawca: PAP/EPA)

Zmarła irlandzka piosenkarka Sinead O’Connor – podał w środę portal dziennika „Irish Times”. Artystka była najbardziej znana z przeboju „Nothing Compares 2 U”. Nie podano na razie przyczyn śmierci 56-letniej piosenkarki.

O’Connor została w bieżącym roku wyróżniona nagrodą za Klasyczny Album Irlandii, przyznawaną przez irlandzką telewizję publiczną RTE.

Sinead O’Connor urodziła się w Dublinie 8 grudnia 1966 roku. W wieku 15 lat za popełnione kradzieże i wagarowanie trafiła do domu poprawczego. W 1983 ojciec wysłał Sinéad do ekskluzywnej kwakierskiej szkoły z internatem Newtown w Waterford. 10 lutego 1985 w wypadku samochodowym zginęła matka O’Connor.

Pierwszy singel, „Heroine”, wydała w 1986. Był to duet z gitarzystą U2, występującym pod pseudonimem The Edge. Debiutancki album wokalistki, zatytułowany The Lion and the Cobra, ukazał się w listopadzie 1987. Największy rozgłos piosenkarka zyskała po wydaniu drugiej płyty, I Do Not Want What I Haven’t Got z 1990. Znalazł się na niej utwór „Nothing Compares 2 U”, napisany przez Prince’a. Piosenka dotarła do pierwszych miejsc list przebojów w wielu krajach, w tym także w Stanach Zjednoczonych na Billboard Hot 100, stając się największym przebojem Sinéad w jej karierze. Utworowi towarzyszył słynny teledysk, nakręcony w Paryżu.

Trzecia płyta Sinéad, wydana jesienią 1992, Am I Not Your Girl?, zawierała covery jazzowych piosenek innych wykonawców. Jesienią 1994 O’Connor wydała swoją czwartą płytę, zatytułowaną Universal Mother, którą promowały single: „Thank You for Hearing Me” oraz „Fire on Babylon” (poruszający temat przemocy nad dziećmi). W 2000 ukazał się jej kolejny album, Faith and Courage, a dwa lata później folkowa płyta Sean-Nós Nua, z tradycyjnymi irlandzkimi utworami. W 2005, wbrew wcześniejszym zapewnieniom o zakończeniu kariery, wydała kolejny studyjny album, Throw Down Your Arms. W czerwcu 2007 ukazała się jej kolejna płyta, Theology.

W lipcu 2007 piosenkarka wystąpiła w Poznaniu w ramach festiwalu Malta.

Sinead O’Connor budziła kontrowersje. Kiedyś ogłosiła: Jestem w trzech czwartych heteroseksualna, a w jednej czwartej homoseksualna. W jednym z wywiadów w 1989 wyraziła swoje poparcie dla Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Wywołała oburzenie, kiedy w 1990 odmówiła występu w New Jersey, ponieważ przed jej występem miał zostać odśpiewany hymn Stanów Zjednoczonych Ameryki, na co się nie zgodziła. W 1991 zbojkotowała galę rozdania nagród Grammy – miał to być protest przeciwko komercjalizacji ceremonii. Sinéad wygrała wówczas w kategorii Najlepszy Album Muzyki Alternatywnej krążkiem I Do Not Want What I Haven’t Got, lecz nie zaakceptowała tej nagrody i nie pojawiła się na gali.

3 października 1992, podczas programu Saturday Night Live piosenkarka wykonała a cappella utwór „War” Boba Marleya, po czym podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II. Zaprotestowała tym samym przeciwko tuszowaniu przez Watykan przypadków molestowania dzieci przez księży w Irlandii. Piosenkarka skrytykowała też Kościół katolicki za negatywny stosunek do kwestii homoseksualizmu. W 2018 wystosowała list otwarty do głowy Kościoła katolickiego, papieża Franciszka, z prośbą o ekskomunikę.

Sinead O’Connor była dwa razy mężatką, miała jedną córkę i trzech synów. Jeden z nich zmarł w ubiegłym roku.

(PAP) (AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły