>
///

Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie. Jak kulturalnie załagodzić śląsko – zagłębiowskie animozje?

3 minut czytania
fot. Teatr Zagłebia

„Co najlepszego może spotkać Cię w Sosnowcu? Autobus do Katowic”. Albo, z drugiej strony: „w Katowicach jest świeże powietrze. Trzeba je tylko dobrze pogryźć”. To mało śmieszne żarty, które są oznaką wciąż istniejącej niechęci mieszkańców Śląska i Zagłębia. Aby  załagodzić te animozje Teatr Zagłębia i Teatr Śląski nawiązały bliską współpracę. A wszystko to w ramach projektu: „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie”.

– Zależy nam, by szukać tego co nas łączy, a nie dzieli. Wierzymy, że teatr powinien spełniać istotne funkcje społeczne. Nie tylko prezentować wysokiej jakości ofertę kulturalną, ale też budować wspólnotę, zwracać uwagę na lokalne problemy, tworzyć przestrzeń otwartą. Teatr posiada niezwykłą umiejętność budowania wspólnoty – jego istota polega na wspólnym przeżywaniu, wspólnym uczestnictwie w żywej kulturze – mówi dyrektor Teatru Zagłębia, Iwona Woźniak.

W ramach wspólnego projektu „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie” do końca roku zaplanowano realizację dwóch projektów – słuchowisko muzyczno-dokumentalne oraz wymianę spektakli między Teatrem Zagłębia i Teatrem Śląskim. Słuchowisko zostało osadzone w lokalnych, przedwojennych tradycjach muzycznych i będzie emitowane m. in. w łączącym Sosnowiec i Katowice tramwaju. Do realizacji audycji zostali zaproszeni muzycy związani z oboma regionami: Hańba!, Śląsk Folkowy, Fanga Zbuntowany Śląsk oraz aktorzy katowickiego i sosnowieckiego teatru. Premierowy przejazd tramwaju, w którym będzie można wysłuchać słuchowiska, odbędzie się 11 października o godz. 17:00 z przystanku pod Teatrem Śląskim. Tramwaj zawiezie widzów do Teatru Zagłębia na gościnny spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka – „Piąta strona świata”. Przedstawieniem z Zagłębia, które zagości w Teatrze Śląskim 19 grudnia, będzie „Korzeniec” w reżyserii Remigiusza Brzyka.

Pełen rozkład jazdy tramwaju będzie można znaleźć na plakatach, ulotkach oraz stronach internetowych obu teatrów.

– Mamy nadzieję, że dzięki nawiązaniu do lokalnej kultury i historii, zbudujemy w mieszkańcach Śląska i Zagłębia pozytywne poczucie tożsamości i dumy z tradycji wspólnego regionu – kontynuuje Iwona Woźniak.

Teatr Zagłębia i Teatr Śląski planują już kolejne działania w ramach projektu „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie””. Ich premiera przewidywana jest w przyszłym roku. (BP)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Policja ścigała go przez trzy miasta. Po drodze chciał staranować policyjny wóz i potrącić policjanta

Następny wpis

Jeszcze w tym miesiącu z Pyrzowic można będzie polecieć do Frankfurtu. Lufthansa wraca na katowickie lotnisko